Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:6 lipca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Łucja, Dominika, Teresa
A+ A A-

Rybokarty z miejscowością Lubków

Członkowie Rady Sołeckiej

Imię i nazwisko sołtysa

Dane kontaktowe

1. Sylwia Wysocka

 

Ewa

DOMAGALSKA

 

tel. 697 470 077

 

2. Justyna Springer

3. Andrzej Wieczorek

 

HISTORIA

RYBOKARTY

Rybokarty należą do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc na Pomorzu Zachodnim. Jest tu jeden z najładniejszych pałaców w tym rejonie, późnogotycki kościół, stare zabudowania folwarczne, las i jezioro. Rybokarty leżą 3 km na zachód od drogi łączącej Gryfice ze Świerznem.

Pierwsza zachowana informacja o Rybokartach (Ribbekart) pochodzi z końca XV w., gdy były one lennem rycerza von Kretlow. Potem majątek przeszedł w ręce Henryka Borka, zwanego Czarnym Rycerzem. Pod koniec XVI w. wieś z powodu trudności finansowych właściciela została oddana w zastaw gryficzanom. Na początku następnego stulecia jeden z wierzycieli przejął majątek. Potem właściciele zmieniali się jeszcze kilkakrotnie, w końcu za 2000 talarów majątek kupiła na dłużej rodzina von Lettow. Od lat 80. XIX w. wieś należała do rotmistrza von Döringena, na przełomie wieków kupił ją bogaty adwokat, Fritz Röchling. Ostatnim właścicielem (od 1929 r.) był doktor Möller.

Największe wrażenie robi wielki neogotycki pałac z XIX w., rozbudowany za czasów Röchlinga do rozmiarów prawdziwej rezydencji magnackiej. Po wojnie w pałacu kwaterowało wojsko, potem były biura Państwowego Funduszu Ziemi, w końcu mieściła się tu szkoła podstawowa. Od połowy lat 70. budynek nie był użytkowany i powoli przeistaczał się w malowniczą ruinę. W 1976 r. istniały jeszcze oryginalne ściany wykładane marmurami, stylizowane kolumny na klatce schodowej i drewniane stropy kasetonowe. Teraz nawet elewacja zewnętrzna nie zachowała się w całości. Przetrwała natomiast wysoka czworoboczna wieża zakończona pseudoobronnymi otworami strzelniczymi. Przed budynkiem rośnie jedna z największych w Polsce jodeł odmiany niebieskiej.

Z pałacu rozciągał się piękny widok na park krajobrazowy, rozległą polanę i jezioro – obecnie park zamienił się w las. Ostatnio Rybokarty zostały zakupione przez osobę prywatną, która przystąpiła do generalnego remontu, zaczynając od położenia stropów. Przy okazji można zobaczyć tu profesjonalne prace rekonstrukcyjne – tak naprawdę pałac w Rybokartach jest na razie jedynym na Pomorzu Zachodnim porządnie odbudowywanym obiektem.

Folwark zaczyna się tuż przy pałacu, w miejscu, gdzie stoi olbrzymia stajnia. We wsi znajdowały się także: duża owczarnia, obora, tartak, mleczarnia, cegielnia, młyn. Przy stacji stał magazyn. Linia prywatnej kolejki wąskotorowej biegła od stacji przez wieś do zagród. Na dwóch budynkach widnieje data budowy i inicjały właściciela K. von Döringena – jednym z nich jest ceglana stodoła, nazywana „a co ty przygotowałeś na zlot?" od namalowanego tu w latach pięćdziesiątych hasła propagandowego.

Pośrodku wsi stoi późnogotycki kościółek zbudowany na planie prostokąta z kamienia polnego, z ryglową czworoboczną wieżą W środku jest drewniany strop z grubymi belkami. Bogato rzeźbiony i złocony ołtarz stanowi dobry przykład sztuki ludowej. Przedstawia sceny Złożenia Chrystusa do Grobu, Ukrzyżowanie i Ostatnią Wieczerzę. Po lewej stronie widnieją epitafia fundatorów wykonane w marmurze, piaskowcu i metalu. Niestety, napisy są nieczytelne. Drewniana empora w pastelowych kolorach jest znacznie wysunięta ku przodowi. W kościele nie ma ambony, którą kiedyś oddano do restauracji do Szczecina. Klucz od kościółka znajduje się u kogoś z mieszkańców.

Jak przystało na tak wspaniałą budowlę nie może zabraknąć historii i legend. W pałacu mieściła się ponoć loża masońska, istniał też jakoby podziemny korytarz łączący pałac z kościołem. Podobno jeszcze w 1938 r. dwóch Niemców próbowało przejść tunelem, lecz im się to nie udało, gdyż stracili przytomność. Pałac ma też ducha. Otóż bogaty adwokat miał ponoć nie tylko żonę, ale i kochankę, z którą właśnie zwykł był przyjeżdżać do Rybokartów. Kochanka umarła (a może została otruta?) i zaczęła pokazywać się nocą na wieży pałacu. Röchling nie mógł tego znieść, sprzedał wszystko i nigdy tu nie wrócił.

E. Tomczyk, P. Ostrowski, Wybrzeże 1 od Świnoujścia do Mrzeżyna oraz Bornholm. Bielsko-Biała 2000, s. 234-235.

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk