Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:9 lipca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Weronika, Hieronim, Zenon
A+ A A-

UROCZYSTE UPAMIĘTNIENIE CZYNU BOJOWEGO POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH NA FRONCIE WSCHODNIM.

Dzień 12 października jest symboliczną datą pamięci o czynie bojowym Polskich Sił Zbrojnych na froncie wschodnim. 76 lat temu, 12 października 1943 r. pod Lenino, rozpoczęła się krwawa bitwa pomiędzy polską 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w składzie sowieckiej 33 Armii a jednostkami nazistowskimi Wehrmachtu. Bitwa ta była pierwszym bojem Polskich Sił Zbrojnych utworzonych w ZSRR z inicjatywy Związku Patriotów Polskich. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1500 żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy, oraz stracono 5 samolotów. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych.


Związek Żołnierzy Wojska Polskiego odnosząc się z należną powagą do poszanowania tradycji, szacunku do symboli państwowych i wojskowych oraz kontynuując chlubny dorobek i tradycje Wojska Polskiego zorganizował w dniu 12.10.2019r. uroczyste upamiętnienie czynu bojowego Polskich Sił Zbrojnych na froncie wschodnim.
Dla uczczenia 76. rocznicy Chrztu Bojowego żołnierzy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino, z inicjatywy członków Kół nr 24 i 35 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, odbyła się w dniu 12 października 2019r. o godz. 12:oo uroczystość upamiętniająca żołnierzy biorących udział w bitwie pod Leno. Delegacje członków Kół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego złożyły wiązanki z biało czerwonych kwiatów na płycie Pomnika Wdzięczności na Placu Zwycięstwa, które były wyrazem pamięci o ludziach, którym przyszło dzielnie walczyli z myślą o Polsce w czasie II wojny światowej. Koło nr 24 ZŻ WP reprezentowali: Grzegorz. Walczak, Mieczysław Marcinkowski, Tadeusz Klatka i Jerzy Dąbrowski.
W ten skromny ale uroczysty sposób członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gryfic, uczcili pamięć i oddali hołd tym wszystkim, którzy bohatersko walczyli o Polskę oraz weteranom II Wojny Światowej.
„WIECZNA PAMIĘĆ I CHWAŁA BOHATEROM Z POD LENINO ORAZ WETERANOM II WOJNY ŚWIATOWEJ!" ( Mieczmar)

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk