Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:29 marca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
A+ A A-

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 2019.

Dzień 15 sierpnia to dzień szczególny dla każdego Żołnierza Wojska Polskiego, ponieważ nawiązuje on do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża a szczególnie do wielkiego triumfu nad bolszewikami w walkach na przedpolach Warszawy w dniach 13 -15 sierpnia 1920 roku.


Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało przez Sejm RP w dniu 30 lipca 1992r. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu dla tych, którzy poświęcili swe życie walcząc za Ojczyznę Dla byłych żołnierzy zawodowych 15 sierpnia jest ciągle żywym symbolem poświęcenia, męstwa i determinacji żołnierza polskiego w obronie Ojczyzny.
Kultywowanie tradycji oręża polskiego jest jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacnia więź Wojska Polskiego ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem są uroczyście obchodzone święta wojskowe.
Dnia 15 sierpnia 2019r. w całym kraju odbyły się uroczystości, upamiętniające te wydarzenia. Obchody centralne z defiladą WP zostały przeprowadzone w Katowicach.
W tym świątecznym dniu na terenie dawnego gryfickiego garnizonu przygotowano i przeprowadzono szereg atrakcji dla mieszkańców Gryfic. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele WNMP odprawioną w intencji Ojczyzny którą celebrował i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. prałat Kazimierz Półtorak.
W dniu 10.08.2019 r. Klub Żołnierzy Rezerwy WP LOK w Gryficach, zorganizował na strzelnic LOK integracyjne zawody w dwuboju strzeleckim. W zawodach wzięli udział członkowie Koła Żołnierzy Rezerwy LOK, reprezentacje z Kół nr 24 ZŻ WP i 35 ZŻWP oraz reprezentanci młodzieży szkolnej. Uczestnicy zawodów zaprezentowali bardzo wysokie umiejętności strzeleckie. Najlepsi strzelcy wyróżnieni zostali pucharami, medalami oraz dyplomami a wszyscy uczestnicy "gorącymi kiełbaskami
z rożna" Impreza odbywała się w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze,
W dniu 15.08.2019r. odbył się „Rajd rowerowy" zorganizowany przez ZŻ WP z okazji Święta Wojska Polskiego, którego trasa przebiegała: Gryfice - Sokołów - Lubieszewo – Gryfice. W rajdzie rowerowym udział wzięli m.in. Romuald Podmokły, Mirosław Wójciak i Jerzy Dąbrowski z Koła nr 24 ZŻ WP.
Święto Wojska Polskiego to także dzień, w którym oddajemy hołd tym, którzy do końca pozostali wierni żołnierskiej przysiędze i odeszli już na wieczną wartę. Odwiedzono groby żołnierzy na SCK I NCK.w ramach akcji „Światełko Żołnierskiej Pamięć". Delegacja członków Koła nr 24 ZŻ WP w składzie Romuald Podmokły, Mirosław Wójciak i Jerzy Dąbrowski złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze pod Obeliskiem Józefa Piłsudzkiego, na płycie Pomnika Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa, pod Pomnikiem Żołnierza Wojska Polskiego na SCM i pod Tablicami Pamięci Narodowej oraz pod Krzyżem na NCK.
W ten skromny ale uroczysty sposób mieszkańcy Gryfic, w tym członkowie Kół nr 24 ZŻ WP i 35 ZŻ WP uczcili pamięć i oddali hołd tym wszystkim którzy bohatersko walczyli o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM (MIECZMAR)

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk