Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:11 lipca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt
A+ A A-

CZŁONKOWIE KOŁA NR 24 ZŻ WP NA UROCZYSTOSCI UHONOROWANIA ZASŁUŻONEGO WETERANA II WŚ.

Na wniosek Członków Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów RP i BWP w Gryficach, Prezydent RP Andrzej Duda wydał postanowienie o uhonorowaniu Kombatanta RP i Weterana II Wojny Światowej ppor. w st. spocz. Czesława MICHAŁOWSKIEGO „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" za szczególne zasługi w walce o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.


W dniu 26.06.2018 r. w sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski" uhonorowanemu weteranowi II Wojny Światowej ppor. Czesławowi Michałowskiemu. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aktu dekoracji odznaczeniem dokonał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz i złożył mu gratulacje i najserdeczniejsze życzenia. Podczas dekoracji wręczono odznaczonemu kwiaty oraz składano gratulacje i życzenia.

  
Ppor. Czesław Michałowski urodził się dnia 07.12.1925 roku w m. Bór Czerwony. W okresie wrzesień 1944 – maj 1945 r. służył w pułku saperów I Armii Wojska Polskiego i brał czynny udział w walkach pod Warszawą a następnie w forsowania Odry. Po demobilizacji w 1945r. jako osadnik wojskowy otrzymał gospodarstwo rolne w Świeszewie i tu osiedlił się i założył rodzinę. Do Związku Kombatantów RP i BWP wstąpił 09.03.1970 r.
Za zasługi w czasie działań wojennych oraz pracy i działalności społecznej uhonorowany został m.in. Odznaką Grunwaldu, Medalem „Zwycięstwa i Wolności", Medalem za Udział w Walkach o Berlin i odznaczeniem Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. oraz awansowany na stopień Podporucznika WP.
W uroczystości aktu dekoracji odznaczeniem państwowym uczestniczyli m.in. burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Krzysztof Tokarczyk, członkowie Związku Kombatantów RP i BWP oraz członkowie rodziny ppor Czesława Michałowskiego i zaproszeni goście w śród których była delegacja z Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP w osobach Romuald Podmokły, Mieczysław Marcinkowski i Tadeusz Klatka a także młodzież szkolna z LO Gryfice.