Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:17 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy
A+ A A-

SPOTKANIE INTEGRACYJNO-HISTORYCZNE

W dniu 12 października 2017 r. minęły 74 lata, gdy żołnierze I Dywizji im. Generała Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Zbrojnych w Związku Radzieckim stoczyli bohaterską bitwę pod Lenino z wojskami hitlerowskiej III Rzeszy Niemiec. Mimo heroicznej i zwycięskiej walki I Dywizja PSZ poniosła duże osobowe straty. Poległo 510 żołnierzy, 1776 odniosło rany a 776 żołnierzy uznano za zaginionych
Dla uczczenia tych wydarzeń w dniu 7 października 2017r. odbyło się na strzelnicy LOK spotkanie integracyjno - historyczne członków Koła nr 24 ZŻ WP. Organizatorem spotkania był Zarząd i Komisja Socjalno – zdrowotna Koła nr 24 ZŻ WP.

 

 

Prezes Zarządu Koła, Krzysztof Tokarczyk rozpoczynając uroczyste spotkanie serdecznie powitał licznie przybyłych członków Koła i zapoznał ich z jego przebiegiem i organizacją. Bardzo miłym elementem było wyróżnienie dyplomami uznania członków Koła: Marię Chyla, Zenona Szpakowskiego, Tadeusza Klatkę, Mieczysława Marcinkowskiego, Romualda Podmokły, Stanisława Razmusa, Mirosława Wójciaka, Pawła Wieczorka i Roberta Rogulskiego, nadanymi przez Zarząd Gryfickiego Koła Kombatantów RP i BWP za ich szczególne zasługi w działalności społecznej na rzecz Związku Kombatantów RP i BWP, oraz kultywowania wartości patriotycznych i obywatelskich w procesie wychowywania młodzieży.

Po krótkim okolicznościowym wystąpieniu prezesa Koła odbyła się część biesiadna, którą po mistrzowsku przygotowali członkowie Komisji S-Z Koła w osobach Eugeniusz Suteniec, Władysław Siemaszko i Michał Gojlik. Serwowano w niej pyszną wojskową grochówkę, kiełbasę i kaszankę z grilla oraz zimne i ciepłe napoje. Spotkanie przebiegało w miłej i koleżeńskiej atmosferze. Była ogólna dyskusja i wspomnienia z czasów służby w wojsku.
Uroczyste spotkanie członków Koła pod względem organizacyjnym przebiegało sprawnie a jego uczestnicy byli super zadowoleni.

Natomiast w dniu 12 października 2017r, delegacja Koła w składzie: Mieczysław Marcinkowski, Tadeusz Klatka, Zenon Szpakowski i Mirosław Wójciak złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na płycie Pomnika Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa.

W ten uroczysty sposób członkowie Koła godnie uczcili pamięć ofiar tej bohaterskiej walki żołnierzy I Dywizji im. Generała Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Zbrojnych walczących pod Lenino. (Mieczmar)

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*