Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:17 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy
A+ A A-

CZŁONKOWIE KOŁA ZŻ WP W UROCZYSTOŚCIACH 78 ROCZNICY KAMPANII OBRONNEJ WP II RP I DNIA KOMBATANTA RP I BWP

Dnia 1 września 1939r. rozpoczął się rozpętany przez nazizm hitlerowskich Niemiec koszmar II Wojny Światowej , który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich a Polska na sześć lat trafiła pod okrutną okupację. Rozpoczęła się 6- letnia gehenna Polaków. Morderstwa na ulicach, obozy koncentracyjne, łapanki, wcielanie do nazistowskiej armii, likwidacja inteligencji polskiej i kultury narodowej. Tego dnia żołnierze II Rzeczpospolitej Polskiej stanęli do nierównej bohaterskiej walki z armią hitlerowskich Niemiec.
W dniu 1 września 2017 roku, z tej okazji odbyły się w kawiarni Gryfickiego Domu Kultury rocznicowe patriotyczno-historyczne uroczystości 78 rocznicy Kampanii Obronnej żołnierzy Wojska Polskiego z 1939r. i Dnia Kombatanta Walk o Niepodległość RP.


Celem uroczystości było oddanie hołdu żołnierzom obronnej kampanii wrześniowej za ich heroizm i bohaterstwo w walkach w obronie Ojczyzny, którzy ginęli, walcząc o to, by ojczyzna wróciła, by znów istniała i była wolna i suwerenna RP.
Głównym organizatorem uroczystości był Zarząd Gryfickiego Koła Związku Kombatantów RP i BWP przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy Gryfice.

W uroczystościach wzięli udział Kombatanci i weterani II Wojny Światowej oraz przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych oraz delegacje organizacji pozarządowych i zaproszeni goście. Uroczystości uświetnili swoją obecnością burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, przewodniczącym Rady Gminy Krzysztof Tokarczyk oraz wicestarosta Ireneusz Wojciechowicz. W śród zaproszonych gości byli również członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów na płycie Pomnika Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa i pod Tablicą Pamięci Narodowej na GDK przez delegacje biorące udział w obchodach, wśród których była delegacja Koła nr 24 ZŻ WP. w osobach Mieczysław Marcinkowski, Romuald Podmokły i Tadeusz Klatka.

Następnie odbyło się Spotkanie Kombatanckie w którym wzięli udział Kombatanci i zaproszeni goście. Rozpoczęło się ono od odśpiewania Roty „Nie rzucim ziemi...." a następnie przemówień okolicznościowych wygłoszonych przez burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła i wicestarosty Ireneusza Wojciechowicza, po czym wyemitowano film Polskiej Kroniki Filmowej, który przedstawiał działania zbrojne w pierwszych dniach wojny.
W części artystycznej wystąpił chór VIOLA z repertuarem pieśni patriotycznych i wojskowych. Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem zorganizowanym przez Gryficki Zarząd Związku Kombatantów RP i BWP na którym można było skonsumować kawę lub herbatę oraz pyszne wyroby cukiernicze.
W ten uroczysty sposób społeczeństwo Gryfic uczciło pamięć ofiar tej największej w historii wojny i oddało hołd wszystkim Polakom walczącym o wolność i niepodległość RP (Mieczmar)

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*