Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:6 lipca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Łucja, Dominika, Teresa
A+ A A-

WERNISAŻ JERZEGO DĄBROWSKIEGO "ZAWSZE WIERNI OJCZYŹNIE"

W dniu 23.06.2016r. w Muzeum i Galerii „Brama” w Gryficach odbył się wernisaż wystawy Jerzego Dąbrowskiego  z okazji 35 rocznicy powstania Koła nr 24 ZŻ WP ( ZBŻZ ) i 15 rocznicy rozformowania Dowództwa 26 Brygady Rakietowej OPK zatytułowanej „Zawsze wierni swojej Ojczyźnie”.

 

Autorem i gospodarzem wystawy był st. chor. sztab. w st. sp. Jerzy Dąbrowski, który pełnił w latach 1976-2001 r.  zawodową służbę wojskową w pionie Szefa Sztabu 26 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

W wernisażu udział wzięli m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Gryfic Krzysztof Tokarczyk, wiceprezes Koła nr 24 ZŻ WP Grzegorz Walczak, dyrektor Gryfickiego Domu Kultury Róża Szuster, przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego Weteranów i Rezerwistów WOP WP w Szczecinie  Mirosław Borowski oraz liczna grupa członków Koła nr 24 ZŻ WP i  mieszkańcy Gryfic.

W prezentowanej ekspozycji na wystawie znalazła się kolekcja bardzo dużej ilości odznak, medali, orderów i zdjęć oraz  liczne pamiątki związane z historią jednostek podległych dowództwu 26 BR OP i Sił Powietrznych w tym mundur galowy śp. płk Michała Konkowskiego byłego d-cy 26 BA OP a także zdjęcia pamiątkowe i puchary zdobyte przez członków Koła nr 24 ZŻ WP w okresie 35 lat jego działalności.

Wiele prezentowanych przedmiotów ma charakter unikalny bo zostały przez Jerzego Dąbrowskiego uratowane w trakcie rozformowywania i likwidacji jednostek rakietowych i radiotechnicznych. Przy okazji wernisażu, zbiory wystawy zostały wzbogacone o kilka pamiątek przekazanych przez płk. rez. Krzysztofa Tokarczyka.

W trakcie wernisażu odbyła się miła uroczystość, bo jej prezenter Jerzy Dąbrowski został uhonorowany przez Związek Weteranów i Rezerwistów WOP  Wojska Polskiego w Szczecinie srebrnym krzyżem – odznaką „Weteranów WOP, Rezerwistów SG i Sympatyków’.

Jerzy Dąbrowski od 25 lat  jest Kolekcjonerem odznak oraz pamiątek po jednostkach OPK, OP i Sił Powietrznych.

Wystawa  „Zawsze wierni swojej Ojczyźnie” była prezentowana  od  dnia 23.06.2016r do 31.08 2016 r. i cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

(mieczmar)

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk