Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:10 lipca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Amelia, Filip, Witalis
A+ A A-

GRYFICE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Strona tytułowa i stopka redakcyjna gazety hitlerowskiej, ukazującej się w okresie przedwojennym na terenie powiatu gryfickiego Strona tytułowa i stopka redakcyjna gazety hitlerowskiej, ukazującej się w okresie przedwojennym na terenie powiatu gryfickiego

Gryfice tuż przed wojną... 1933-1945

Ostatnie lata przed wybuchem II Wojny Światowej przebiegały w Gryficach podobnie jak w innych miejscowościach Pomorza Zachodniego. Od 1932 r. polityka hitlerowska cieszyła się u nas dużym poparciem. Faszyści zyskali liczny elektorat szczególnie wśród społeczeństwa wiejskiego, który to wiązał duże nadzieje z obietnicami samodzielności gospodarczej i pomocy materialnej w obliczu kryzysu. Niechlubnym faktem potwierdzającym tę rosnącą sympatię dla Adolfa Hitlera jest nadanie mu honorowego obywatelstwa przez łobeskie władze w dniu 19.07.1933. Według niektórych kronik Pomorzanie wydawali się być niemalże zaślepieni faszystowską propagandą opartą na wystawnych pochodach, uroczystościach i manifestacjach jednoczącej ich siły i dostatku.  Jej konkretnym przejawem w naszym mieście była na przykład prasa. „Kierszeitung fur den Kreis Greifenberg” 24.11.1936 wydała swój 327 numer.

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk