Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/borzecin
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/borzecin


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:11 lipca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt
A+ A A-

„TO JEST DROGA POWIATOWA, ALE POMOŻEMY WAM”. WE WTOREK BURMISTRZ POJECHAŁ SPOTKAĆ SIĘ Z MIESZKAŃCAMI BORZĘCINA

Mówi się, że nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Jednak wciąż zdarzają się sytuacje, w których krytyka znajduje swoje ujście w nieodpowiednim kierunku. Szczególnie, kiedy mowa o znajomości reguł funkcjonowania samorządu w różnorodnym społeczeństwie. Codziennie zdajemy sobie sprawę, jak wiele jest tu jeszcze do wyjaśnienia i jest to problem wszystkich samorządów w kraju.

 

Rolą naczelnej osoby w gminie jest nierzadko przyjmowanie mniej lub bardziej uzasadnionych pretensji mieszkańców z powodu ich niespełnionych oczekiwań czy prowadzenia złej polityki. Niezmiernie często zdarza się jednak, że problem leży na innym szczeblu: sołeckim lub powiatowym. Umiejętność spokojnego reagowania jest wówczas niełatwą sztuką, która jednak udała się burmistrzowi podczas trudnej rozmowy z mieszkańcami Borzęcina. Gospodarz gminy zaoferował również swoją pomoc w największym możliwym zakresie, choć, jak przyznaje, oczekiwania wobec niego są większe, niż leży to w jego kompetencjach.

Pogodzić ogień z wodą

Problem leży głęboko. Podczas „budżetowej" sesji Rady Miejskiej, która odbyła się na początku roku kalendarzowego, na wniosek rady w aktach pojawił się zapis o przeznaczeniu 150 000 złotych na budowę boiska sportowego w Borzęcinie. Propozycja początkowo wywołała dyskusję, jednak jak się okazało, była to inicjatywa własna mieszkańców sołectwa i została zaakceptowana. Ale na wtorkowym spotkaniu znów pojawiły się wątpliwości co do słuszności tego wydatku, a nawet zdziwienie, że taki pomysł powstał i czeka na realizację. Podniosły się głosy o pilniejszych potrzebach we wsi: remoncie, a właściwie budowie drogi. Sołtys wyjaśniła, że nieporozumienie ma swoje źródło w niskiej frekwencji na zebraniach wiejskich, na których takie decyzje zapadają. Podczas jednego z nich zrodził się pomysł na boisko (inicjatywa dzieci), które dziś stało się dla borzęcinian kością niezgody.

Moja droga... ale czyja?

Będąc w Borzęcinie jesteśmy u siebie. Jednak mieszkańcy czują się poniekąd wykluczeni. Tu diabeł mówi dobranoc – żalą się – turyści przyjeżdżający na spływy kajakowe, nawet z zagranicy, wysiadają z autokarów, śmieją się i odjeżdżają. Powodem wstydu i niewygody jest bardzo zły stan nawierzchni drogi przebiegającej przez wieś. Rzeczywiście, nie sposób nie zgodzić się z tym, że koleiny powodują kołysanie się auta nawet przy prędkości 10 km/h, a pobocze jest szeroko i wysoko zarośnięte. Jednak nie jest to droga gminna, lecz powiatowa, więc słowa: nic nam nie pomagacie należałoby skierować gdzie indziej. I skierowano. Napisano do zarządu dróg powiatowych w sprawie chodnika, który w efekcie już dokonał pierwszych pomiarów. Jednak mieszkańcy nie są tak cierpliwi. Nie ma odzewu – mówią. Dlatego burmistrz wyszedł z propozycją przejęcia drogi przez gminę i realizacji niezbędnej inwestycji. Jednak podkreślił, że musi to być inicjatywa własna sołectwa z częściowym wkładem finansowym. To oznacza, że w pierwszej kolejności należy przeprowadzić referendum lokalne z pytaniem: droga czy boisko? Dodatkową szansą na sfinalizowanie tego pomysłu może być też kontrakt samorządowy i nowe rozdanie unijnych dofinansowań w latach 2014-2020. Wówczas inwestycja mogłaby mieć większy rozmach i skutkować lepszą komunikacją Borzęcina nawet z sąsiednimi gminami.

{gallery}borzecin{/gallery}

 

 

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk