Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:25 lutego 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd
A+ A A-

FILM ALE NIE W KINIE, LEKCJA HISTORII ALE NIE W SZKOLE

26.02. o 17.00Miejska Biblioteka Publiczna gościła reżyser Joannę Pieciukiewicz, laureatkę międzynarodowych festiwali filmowych. Spotkanie odbyło się w Czytelni Głównej, a towarzyszyła mu projekcja filmu Honor Generała. Współorganizatorem tego wydarzenia było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Kim jest Generał? Stanisław Franciszek Sosabowski był dowódcą 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Brał udział w największej polskiej operacji powietrznodesantowej pod Driel w Holandii. Bohaterstwo naszych żołnierzy zostało jednak zakwestionowane, a Operacja Market-Garden przez wiele lat traktowana była przez źródła historyczne jako wielka przegrana niepokornego buntownika.


Co łączy katolicką organizację z historią? Prowadzący spotkanie, Bartłomiej Ilcewicz,  przedstawiciel szczecińskiego oddziału stowarzyszenia wyjaśnił, że taka edukacja społeczeństwa jest wpisana w ich misję, szczególnie propagowanie prawdy o przeszłych wydarzeniach i reakcja na fałszowanie historii.
            Również produkcja, którą mieliśmy okazję obejrzeć, jak mówi sama reżyser, pokazuje w jaki sposób historia była nie tyle zatajona, co wręcz przekłamywana. W krótkim wprowadzeniu opowiadała o tym, dlaczego zdecydowała się zająć sprawą generała Sosabowskiego. Mała miejscowość w Holandii związana z postacią bohatera, do której pojechała, zrobiła na niej ogromne wrażenie. Ten temat nas szczególnie zainteresował. W chwili prywatnej rozmowy poprosiliśmy o rozwinięcie wątku.
            Historię piszą zwycięzcy, czyli nie my. Pani Joanna chętnie podjęła rozmowę. Wyjaśniła, że miasteczko Driel jest bardzo małe. Podczas podróży do Holandii w 2007 roku, kiedy to już od dłuższego czasu interesowała się sprawą gen. Sosabowskiego, została uprzedzona, że koniecznie musi je odwiedzić. To, co tam zobaczyła pozwoliło jej głębiej zrozumieć historię i wydarzenia, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej. Z prawdziwą pasją opowiadała o tym, jak niezwykła atmosfera tam panuje. Co roku przyjeżdżają polskie delegacje i są przez miejscową ludność witani jak bohaterowie: Wieszane są flagi w oknach, składane kwiaty. Tam wszyscy wiedzą, że to są ich wyzwoliciele. Pomimo rozpropagowanej nieprawdy o wydarzeniach świadomość historyczna wśród tych osób jest bardzo duża. Historię piszą zwycięzcy, czyli nie my- zauważyła. Niektórzy poświęcili całe swoje życie, aby przywrócić tytułowy honor osobie generała. Wśród nich Joanna Pieciukiewicz wymieniła szczególnie siostrę Czerwonego Krzyża Cornelię Wilhelminę Marię Baltussen.
            W rok po tej podróży film był już gotowy. To, jak wiele emocji wzbudza jest zasługą zamieszczonych w nim komentarzy do wydarzeń i nieprzeciętnych wypowiedzi. Jedną z bardziej wstrząsających jest scena, w której pada pytanie o liczne, jednakowe nagrobki. A to...jacyś Polacy-zaskakuje odpowiedź. Wczorajsza frekwencja była dla organizatorów miłym zaskoczeniem. Tych z Państwa, którzy jeszcze nie widzieli filmu namawiamy do odrobienia tej lekcji.

Więcej w tej kategorii: SUKCES GRYFICKIEGO GIMNAZJALISTY »

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk