Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:22 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Tomasz
A+ A A-

Krajowe Święto Ludowe i obchody Dnia Matki w Gryficach. Zobacz galerię!

Po raz pierwszy w powojennej historii Krajowe „Święto Ludowe" odbyło się na Pomorzu Zachodnim. Ludowcy z całej Polski przyjechali w sobotę do Gryfic. Świętowanie połączono z obchodami Dnia Matki. Współorganizatorem sobotniego święta był burmistrz Gryfic – Andrzej Szczygieł.

– Czujemy się wyróżnieni i docenieni jak współgospodarze Krajowego Święta Ludowego. Cieszę się, że możemy gościć tak wiele osób w grodzie o wielowiekowej tradycji, którego strzegą z jednej strony monumentalne Gryfy a z drugiej Bramy – Wysoka i Kamienna. Bramy były wrotami do miasta a także miejscem poboru podatku. Niech dzisiejszym Państwa podatkiem będzie wyłącznie uśmiech i dobre samopoczucie. Witamy w Gryficach – mówił Andrzej Szczygieł, który jak gospodarz Ziemi Gryfickiej witał gości z całej Polski, a także składał życzenia wszystkim Mamom w dniu ich święta.


„Przywrócić Polsce braterstwo. Budować wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo" – pod takim hasłem ludowcy z całej Polski obchodzili Krajowe „Święto Ludowe", które odbyło się w Gryficach. Po raz pierwszy w powojennej historii Pomorza Zachodniego. Po uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga, barwny korowód działaczy, którzy przyjechali z różnych zakątków kraju przemaszerował ulicami miasta. Korowód pocztów sztandarowych i reprezentacji prowadziła gryficka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Red Swing Low. Następnie na placu Zwycięstwa rozpoczęto oficjalną część uroczystości.
- Jesteśmy jedyną formacją polityczną, która ma swoje święto. Ono wypada w Dniu Zesłania Ducha Świętego. To pokazuje naszą łączność z tradycją chrześcijańską, z budzącą się do życia przyrodą. Jesteśmy w tym roku w Gryficach. Po pierwszy po II wojnie światowej Krajowe Święto Ludowe odbywa się na Zachodnim Pomorzu – mówił Władysław Kosiniak – Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. – To święto to pomysł Jarosława Rzepy i burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła, z którym łączy nas bardzo życzliwa współpraca. Jest to urokliwe spotkanie, bo tutaj nie wszyscy mają blisko, więc ten wysiłek ludzi z całego kraju, górali, którzy jadą z Zakopanego, mieszkańców Podkarpacia czy Lubelszczyzny, jest naprawdę duży, ale chcieliśmy poczuć tę wspólnotę. Doceniam ogromne zaangażowanie i wielką skrupulatność Jarosława Rzepy – dodał prezes Kosiniak – Kamysz, który w Gryficach był po raz drugi, choć dopiero teraz miał okazję zwiedzić miasto.
- To, że jesteśmy dziś w Gryficach to wielki zaszczyt dla Pomorza Zachodniego. Dziękuję prezesowi oraz komitetowi wykonawczemu za zaufanie. Mam nadzieję, że mieszkańcy Gryfic zobaczą ten ruch ludowy z innej strony, takiej z jakiej powinien być kojarzony a niekoniecznie politycznie – przekonywał wicemarszałek Jarosław Rzepa, prezes zachodniopomorskich struktur PSL. W trakcie sobotniego Święta Ludowców zbierano podpisy pod obywatelskim projektem „Emerytura bez podatków".
Początkowo pogoda nie rozpieszczała ludowców. Obfity deszcz był prawdziwym utrapieniem. Dopiero w części artystycznej ponownie rozpogodziło się, a Gryfice mogły zaprezentować to, co najlepsze. Zaproszenie goście oraz mieszkańcy mogli m.in. zobaczyć popisy taneczne dorosłej grupy pracującej na co dzień w Gryfickim Domu Kultury. Na stoiskach swoje skarby prezentował Uniwersytet III wieku a także gmina Gryfice. Mogliśmy zobaczyć również Darię Dydynę, półfinalistkę programu „Disco Start 2018", Zespół Piosenki i Ruchu Tarantule, Grupę „Kropeczka" z Przedszkola nr 1 oraz Kapelę Ludową „Przepióreczka". W brawurowym pokazie wystąpiła para taneczna Karolina Kijewska i Michał Błaszczuk. Hitem wieczoru był występ znanego i popularnego artysty nurtu pop – disco – CZADOMENA.

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*