Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:16 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy
A+ A A-

Nowoczesne urządzania, z których mogą korzystać osoby niewidome i niedowidzące dostępne będą już wkrótce w MBP w Gryficach

Aż dwa tzw. „czytaki", dotarły w ostatnich dniach do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach i już wkrótce jak zapewnia dyrektor biblioteki pan Przemysław Kubalica zostaną udostępnione czytelnikom. Czym są czytaki? Są to nowoczesne i zarazem proste w obsłudze urządzenia pozwalające osobom niewidomym i słabowidzącym odtwarzać audiobooki.

Do ich głównych zalet należy mały rozmiar i prostota w obsłudze. Urządzenia te posiadają funkcje podobne do magnetofonu kasetowego, umożliwiając w dowolnym momencie zatrzymanie odtwarzania nagranej książki oraz ponowne jej uruchomienie w dowolnym wybranym przez siebie momencie. Czytak odtwarza też muzykę w popularnym formacie mp3. Nagrań odsłuchuje się z wbudowanego głośnika lub przez słuchawki. Można też podłączyć go do domowego zestawu audio. Dzięki temu, że jest on zasilany z zasilacza lub akumulatorów. Można go przenosić w dowolne miejsce i słuchać książek np. w podróży. Jak nietrudno się domyślić dzięki tym urządzeniom, czytelnicy biblioteki już wkrótce otrzymają potężne narzędzie, które pozwoli im w pełni korzystać ze zgromadzonych tu zasobów bibliotecznych.

Dzięki podpisanej umowie użyczenia pomiędzy Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „LARIX" im. Henryka Ruszczyca w Warszawie a Miejską Biblioteką Publiczną w Gryficach w ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących – Edycja 2017" dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilka dni temu dotarły do Gryfic dwa tzw. „czytaki" /Czytak plus oraz Czytak NMP/, które już wkrótce, zostaną udostępnione w dziale dla dorosłych czytelników. Czym są czytaki? Są to nowoczesne i zarazem proste w obsłudze urządzenia pozwalające osobom niewidomym i słabowidzącym odtwarzać audiobooki. Ich udostępnienie ma na celu likwidację barier dotykających osoby niepełnosprawne szczególnie w zakresie dóbr kultury oraz promocję czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabowidzących. Do głównych zalet "Czytaków" należy mały rozmiar i prostota w obsłudze. Urządzenia te posiadają funkcje podobne do magnetofonu kasetowego, umożliwiając w dowolnej chwili zatrzymanie odtwarzania nagranej książki oraz ponowne jej uruchomienie w dowolnym wybranym przez siebie momencie. „Czytak" odtwarza też muzykę w popularnym formacie mp3. Nagrań odsłuchuje się z wbudowanego głośnika lub przez słuchawki. Można go też podłączyć do domowego zestawu audio.
Dzięki temu, że jest on zasilany z zasilacza lub akumulatorów. Można go również przenosić w dowolne miejsce i słuchać książek np. w podróży. Jak nietrudno się domyślić dzięki tym urządzeniom, czytelnicy biblioteki już wkrótce otrzymają potężne narzędzie, które pozwoli im uzyskać dostęp do katalogu z 1493 pozycjami, które regularnie będą uzupełniane o kolejne tytuły.

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*