Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:9 lipca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Weronika, Hieronim, Zenon
A+ A A-

UCZYLI GRYFICZAN DZIENNIKARSTWA I FOTOGRAFII

Trzy dni w naszym mieście gościło Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Ta grupa,  powstała w Warszawie, pracuje głównie z młodymi artystami, fotografami w instytucjach kulturalnych, ucząc ich rzemiosła, dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, sprawdzając postępy. Jak sami o sobie mówią – chcą poznawać ciekawych ludzi, pasjonatów w całej Polsce. Przyjeżdżając do nas nie zawiedli się. Spotkali bardzo różne osoby, w różnym wieku, które odpowiedziały na ich zaproszenie do udziału w darmowych warsztatach.

Pierwszy dzień spędziliśmy wspólnie w Bibliotece Miejskiej. Sala Działu Dziecięcego była miejscem, gdzie odbywały się zajęcia z dziennikarstwa dla młodzieży. Trenerka Dorota Borodaj bardzo łatwo nawiązała kontakt z gimnazjalistami z „Jedynki”. Nie bez przyczyny bowiem, na spotkanie ze specjalistką przyszli przedstawiciele Szkolnego Koła Miłośników Gryfic i Koła Dziennikarskiego. Chętnie opowiedzieli o swojej działalności, a było się czym chwalić.

Początkujący dziennikarze pod okiem Sylwii Oszczyk wydają gazetkę o nazwie „Gimucho”, której wersja elektroniczna dostępna jest na stronie internetowej szkoły (link dostępny tutaj). Czteroletnie doświadczenia związane z pracą redakcji stały się podstawą do rozmowy na temat stylu wypowiedzi. Druga grupa mówiła o swoim zainteresowaniu  lokalną historią, co szczególnie zaciekawiło gościa. Ich działalność polega na nawiązywaniu kontaktów z osobami, które pamiętają najstarsze dzieje Gryfic lub posiadają w swoich zbiorach materiały na ten temat. Nieznane fakty przekazują dalej szerszemu gronu odbiorców prowadząc rubrykę Historia pisana obiektywem w „Gazecie Gryfickiej”. Cykl cieszy się dużym powodzeniem, o czym świadczy fakt, że gryficzanie mający ciekawe wspomnienia już sami zgłaszają się do młodzieży. Szczerze kibicujemy młodym pasjonatom i będziemy wspierać ich działalność!

Bardzo pomysłowym zadaniem, które musieli wykonać uczniowie było przygotowanie wirtualnej wycieczki po Gryficach, mając do dyspozycji jedynie szary papier, flamastry i czasopisma. Efekt był zaskakujący – dużo śmiechu, trochę wstydliwej prawdy, trochę historii, odrobinę skojarzeń. Jedno jest pewne, taka promocja miasta na pewno trafiłaby do młodego turysty.

Równolegle do warsztatów dziennikarskich odbywało się darmowe szkolenie fotograficzne w Czytelni Głównej. Zainteresowani przynieśli własne aparaty. Pierwsza część spotkania była czysto teoretyczna, kursanci cierpliwie przyswajali trudne, ale przydatne informacje techniczne na temat parametrów sprzętowych. Instruktor indywidualnie wyjaśniał każdemu, co oznaczają różne cyfry na wyświetlaczu i jaki wpływ ma ich ustawienie na jakość zdjęcia. Drugiego dnia wykorzystywano zdobytą wiedzę w praktyce. Uczestnicy warsztatów wyszli poza mury biblioteki i fotografowali nasze miasto.

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk