Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 lutego 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian
A+ A A-

POMORSKA DROGA ŚWIĘTEGO JAKUBA - NOWY PRODUKT TURYSTYCZNY

23 lutego br. w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbyły się bezpłatne warsztaty szkoleniowe w ramach projektu „RECreate- Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku- Pomorska Droga św. Jakuba”. Realizatorem warsztatów na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Fundacji "Szczecińska" jest Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki Sp. z o.o. w Szczecinie.

Spotkanie adresowane było do osób zainteresowanych podnoszeniem poziomu swojej wiedzy i kwalifikacji, zwłaszcza do środowisk oświatowych, sportowo-rekreacyjnych, aktywnych członków fundacji i stowarzyszeń, działaczy socjalnych, przedstawicieli mediów lokalnych, straży pożarnych, służb porządkowych, przedstawicieli szeroko rozumianej sfery turystyczno-usługowej, przedstawicieli duchowieństwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Wśród osób uczestniczących w spotkaniu byli także ci, którym Drogi św. Jakuba są dobrze znane - sami bowiem przemierzyli pieszo bądź rowerem część tego szlaku.
 

Celem warsztatów było ożywienie idei Szlaku św. Jakuba, który przebiega przez województwo zachodniopomorskie. Omówiona została tematyka historii i motywy pielgrzymowania, korzyści wynikające z położenia na szlaku, walory regionalnych i ich adaptacja do potrzeb turysty-pielgrzyma. Spotkanie zakończyło się wydaniem certyfikatu   i poczęstunkiem.
 

Muszelki i żółte strzałki wyznaczające szlak jakubowy w woj. zachodniopomorskim pojawią się do lipca tego roku. Oficjalne otwarcie Pomorskiej Drogi św. Jakuba planuje się podczas Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Koordynatorzy projektu podkreślają, że to duże szanse dla rozwoju regionu, który turystycznie dobrze sobie radzi w sezonie letnim, ale nie zawsze ma propozycje na pozostałe miesiące w roku. Aktualnie opracowywany jest przewodnik turystyczny z dokładnie wyznaczonym szlakiem w tym regionie.
 

Na szlaku znajdą się m.in. Łotwa i Litwa, a w Polsce m.in: Elbląg, Gdańsk, Lębork, Kołobrzeg, Koszalin (Góra Chełmska i oddalona prawie 40 km od Koszalina Góra Polanowska), Trzebiatów, Świnoujście i Szczecin. Jak dotąd, na odrestaurowywanym szlaku z gminy Gryfice znajduje się tylko sołectwo Zacisze, jednak podjęliśmy rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w sprawie dołączenia terenów gryfickich jesienią br., kiedy będą dobudowywane jego dodatkowe nici.
 

Kolejna edycja warsztatów przewidziana jest na marzec/kwiecień i odbędzie się
w miejscowościach: Białogard, Polanów, Szczecin, Sławno, Stepnica, Kamień Pomorski. Formularz zgłoszeniowy należy pobierać ze strony: www.turystyka.wzp.pl

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk